21 травня 2025 року Київський районний суд м. Одеси ухвалив показове рішення у справі № 947/39275/23: встановив факт реєстрації шлюбу між громадянами України, укладеного у 2018 році в окупованому Севастополі. Це рішення дає змогу подружжю зареєструвати свій шлюб у РАЦС на підконтрольній Україні території.
Передісторія
Подружжя, яке мешкає у Криму, офіційно зареєструвало шлюб у січні 2018 року у «Відділі запису актів цивільного стану Гагарінського району м. Севастополя» — органі, що функціонує під контролем окупаційної адміністрації РФ. В Україні цей факт не був відображений у державному реєстрі, а спроба подати документи до органу РАЦС на підконтрольній території завершилася відмовою — через відсутність чіткого порядку реєстрації таких актів.
Правові підстави
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» прямо передбачає: будь-які акти окупаційних органів є недійсними і не створюють правових наслідків. Але з цього правила є важливий виняток — документи, що підтверджують факти народження, смерті, реєстрації або розірвання шлюбу. Вони можуть бути використані для внесення відповідного запису до українського РАЦС, однак лише після належного підтвердження.
Через відсутність адміністративної процедури подружжя звернулося до суду в порядку окремого провадження, щоб офіційно встановити факт реєстрації їхнього шлюбу.
Позиція суду
Суд підтвердив, що:
- шлюб укладено між громадянами України;
- подія відбулася на тимчасово окупованій території;
- документ, виданий окупаційним органом, може бути використаний лише з метою захисту прав подружжя і внесення запису до українського державного реєстру;
- таке визнання не легітимізує діяльність окупаційних органів.
У результаті суд задовольнив заяву і встановив юридичний факт реєстрації шлюбу з конкретною датою та реквізитами актового запису.
Що це означає для подружжя та інших громадян
Це рішення дозволить подружжю звернутися до будь-якого українського РАЦС і внести інформацію про шлюб у державний реєстр актів цивільного стану. Це, у свою чергу, відкриває можливість користуватися усіма правами подружжя на території України — від оформлення спільного майна та спадкування до соціального захисту.
Раніше Верховний Суд уже підтверджував можливість встановлення судом факту реєстрації шлюбу на тимчасово окупованій території. У постанові Касаційного цивільного суду від 16.11.2022 у справі № 759/1443/22 зазначено, що таке встановлення є допустимим у порядку окремого провадження з метою подальшої державної реєстрації акта цивільного стану на підконтрольній території України. Суд наголосив, що визнання цих фактів відбувається виключно для захисту прав громадян і не означає легітимізації органів окупаційної влади.
Єдиний державний реєстр судових рішень
______________________
Справа № 947/39275/23
Провадження № 2-о/947/287/25
РІШЕННЯ
Іменем України
21.05.2025 м. Одеса
Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Цирфи К.А., за участі:
- секретаря судового засідання Дімової Є.В.,
- представника заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту реєстрації шлюбу на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2023 року до Київського районного суду м. Одеси із заявою звернулися ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , поданою в їх інтересах представником ОСОБА_1 , заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту реєстрації шлюбу між громадянами України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України АР Крим, а саме «Відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополя Управління РАЦС міста Севастополя», актовий запис №44 від 27.01.2018.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Заяви та клопотання учасників справи.
15.05.2025 від представника заявників ОСОБА_1 надійшло клопотання про проведення судового засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 19.05.2025 клопотання представника заявників задоволено.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 19.12.2023 у відкритті провадження відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного суду від 18.03.2025, за апеляцією представника заявників, ухвалу суду скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 12.05.2025 у справі відкрито провадження. Розгляд справи призначено на 21.05.2025.
У судовому засіданні, 21.05.2025, представник заявників просив заяву задовольнити. Представник заінтересованої особи, належним чином повідомлений, не з`явився, про причини неявки не повідомив. Пояснення до суду не направив.
Відтак, суд уважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними матеріалами.
Фактичні обставини справи.
Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд доходить висновку про задоволення заяви з огляду на таке.
Судом установлено, що заявники є громадянами України та мешкають на тимчасово окупованій РФ території України АР Крим.
Громадянство України заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується копією паспорта громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 10.04.2023 органом №2129. Присвоєння заявнику РНОКПП НОМЕР_2 підтверджено копією паспорта громадянина України та картки фізичної особи платника податків, виданої ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області від 13.09.2004. Указані фактичні дані також підтверджено відповіддю з ЄДДР на запит апеляційного суду №441895 від 08.02.2024.
Громадянство України заявниці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджується копією паспорта громадянина України № НОМЕР_3 , виданого 10.04.2023 органом №2129. Присвоєння заявнику РНОКПП НОМЕР_4 підтверджено копією паспорта громадянина України та картки фізичної особи платника податків, виданої ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя від 13.11.2008. Указані фактичні дані також підтверджено відповіддю з ЄДДР на запит апеляційного суду №441889 від 08.02.2024.
Після окупації АР Крим РФ, окупаційним органом РАЦС «Відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополя Управління РАЦС міста Севастополя» зареєстровано шлюб, укладений між громадянами України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , актовий запис №44 від 27.01.2018, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 , виданого «Відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополя Управління РАЦС міста Севастополя» 27.01.2018. Після одруження подружжю визначено прізвища « ОСОБА_4 / ОСОБА_4 ».
ІНФОРМАЦІЯ_3 у подружжя народився син ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, виданого повторно Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 23.03.2023, актовий запис №110 від 23.03.2023.
Мотиви прийнятого рішення.
Так, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч.1 ст.2 ЦПК України).
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ч. 1,2 ст.15 ЦК України).
Відповідно до ст.293ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 4 ч. 1ст. 315 ЦПК України судрозглядає справи про встановлення факту реєстрації шлюбу.
АР Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованою РФ територією України з 20.02.2014.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04. 2014 № 1207-VII (в редакції, чинній на час розгляду справи) цей Закон визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відповідно до ч.1-3 ст.9 Закону № 1207-VII передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
З аналізу вказаних приписів Закону №1207-VII логічно випливає, що державні органи України мають право посилатися на документи, видані окупаційними органами РФ, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території виключно з метою реєстрації вказаних подій в органах РАЦС на підконтрольній території України. При цьому, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій, ніяким чином не легітимізує окупаційну владу РФ.
Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків, зокрема, укладення шлюбу. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч.1-3 ст.49 ЦК України).
Згідно з відповіддю Личаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.11.2023 про встановлення факту реєстрації шлюбу на тимчасово окупованій території України між заявниками, останнім було відмовлено у реєстрації/поновленні актового запису про шлюб заявників, посилаючись на відсутність змін до профільного закону та підзаконних нормативно-правових актів щодо здійснення порядку реєстрації актів цивільного стану.
За вказаних обставин, поновлення порушених прав громадян України на реєстрацію укладеного між ними на окупованій території шлюбу, шляхом встановлення цього факту під час судового розгляду справи, забезпечить належний та ефективний захист їх прав та надасть можливість зареєструвати укладений між ними шлюб в органах РАЦС України.
Відтак, зібрані у справі докази дають достатні підстави суду для встановлення факту реєстрації шлюбу між заявниками громадянами України на тимчасово окупованій території України, виключно з метою його подальшої реєстрації в органах РАЦС України.
З огляду на викладене, керуючись ст. 293, 315-319, 352, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту реєстрації шлюбу на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити юридичний факт реєстрації шлюбу на території України між громадянами України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ), «Відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополя Управління РАЦС міста Севастополя», актовий запис №44, від 27.01.2018. Після одруження подружжю визначено прізвища: чоловіку ОСОБА_4 , дружині ОСОБА_4 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя К. А. Цирфа